Yeşil Sol Parti vekili Sayyiğit’ten ‘Van’da taşımalı eğitim’ sorusu

Kadir Cesur

VAN – Van’ın Başkale ilçesinin bazı köylerinde taşımalı eğitimin durmasıyla birlikte yüzlerce öğrenci iki haftayı aşkın zamandır ilçe merkezinde bulunan okullarına gidemiyor. Geçtiğimiz gün Gazete Duvar’ın gündeme getirdiği konu ile ilgili Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in cevaplaması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi verdi.

2023 – 2024 eğitim ve öğretim döneminin başlamasının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen birçok alanda eksiklikler yaşandığını ve buna bağlı olarak öğrencilerin eğitime erişimi başta olmak üzere birçok sorunla mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirten Sayyiğit, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Van’da taşımalı eğitim kronikleşmiş ciddi bir soruna dönüşmüş durumdadır. Birçok köyde öğrenciler taşımalı eğitim nedeniyle aylarca okula gidememektedir. Daha önce Başkale’nin Deringeçit köyünde öğrencilerin üç ay boyunca okula gidemediği kamuoyunda yer alırken bugün de Başkale’nin 7 köyünde yaşayan öğrencilerin ders başı yapamadığı belirtilmektedir. Taşımalı eğitimin durmasıyla Kırbalı, Meydanlı, Yanal, Tahıl, Topluca, Örenkale ve Yavuzlar köylerinde yaşayan öğrenciler okula gidemezken sorunun çözümü için mülki amirlerin de herhangi bir girişimde bulunmadığı ifade edilmektedir. Öğrenci velileri başvurulara rağmen çözüm üretilmediğini, öğrencilerin yurtlara yönlendirildiğini; Kaymakamlık nezdinde girişimlerde bulunmalarına rağmen görüşme yapamadıklarını belirtmektedirler.”

Sayyiğit, Bakan Tekin’in cevaplaması üzere şu soruları sordu:

– Van’ın Başkale ilçesine bağlı Kırbalı, Meydanlı, Yanal, Tahıl, Topluca, Örenkale ve Yavuzlar köylerinde yaşayan yüzlerce öğrencinin okula gidemediğinden haberdar mısınız?

– Başkale ilçesinde bulunan Kırbalı, Meydanlı, Yanal, Tahıl, Topluca, Örenkale ve Yavuzlar köylerinde yaşayan öğrencilere okul servisi imkânı neden sunulmamaktadır?

– Başkale’de okula gidemeyen öğrencilerin velilerinin ilçe milli eğitim ve Kaymakamlık nezdinde girişimde bulunmasına rağmen söz konusu sorunun çözülmediği doğru mudur?

– Başkale’nin köyleri başta olmak üzere Van genelinde okul servislerinde yaşanan sorunların çözülmesi amacıyla herhangi bir çalışma başlatılacak mıdır? Önerge tarihine kadar yapılan çalışmalar nelerdir?

– Van’da 2020 – 2021, 2021 – 2022, 2022 -2023 ve 2023 -2024 eğitim ve öğretim dönemlerinde taşımalı eğitim için kullanılan okul servisi sayısı kaçtır? Bunun ilçelere göre dağılımı nedir?

– Van’da taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilerin sayısının son 5 yıla göre dağılımı nedir? Bunun ilçelere dağılımı nedir?

– Van’da taşımalı eğitime geçilmesi kapsamında kapatılan okul sayısı kaçtır? Kapatılan okulların ilçelere göre dağılımı nedir?

– Van’da taşımalı eğitimde kullanılan okul servilerinin denetimi hangi sıklıkla yapılmaktadır? En son ne zaman denetleme yapılmıştır? Denetimler hangi kıstaslara göre gerçekleştirilmektedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir