Plan Hazır, Hedef 2030! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eminönü’ne Girişlerin Ücretli Olacağını Duyurdu

İstanbul’da aşırı trafik yoğunluğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. İBB ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’un trafik yoğunluğunu azaltmak için geçtiğimiz günlerde SKUP adlı bir planın tanıtımını yaptı. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/em…

Bir İstanbullu olarak söyleyebilirim ki şehrin yıllardır en büyük problemlerinden biri trafik. Her ne kadar toplu ulaşım araçlarını kullansak da araba ve insan yoğunluğu yüzünden bir yerden başka bir yere gitmemiz saatler alabiliyor. Hatta bazen trafik yoğunluğu yüzde 90’lara kadar çıkabiliyor.

Milliyet’in haberine göre geçtiğimiz gün İstanbul’da trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefleyen ve tüm İstanbulluları ilgilendiren bir toplantı yapıldı. Toplantıda insan ve çevre odaklı bir proje olan “İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı”nın (SKUP) tanıtımı yapıldı.

SKUP toplantısına AB Türkiye Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan katıldı.

SKUP’un kapsamı ne?

İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı’ kapsamında trafik sıkışıklığını önlemek için ‘Tıkanık fiyatlandırması’ sistemi uygulanacak. Bu fiyatlandırmaya göre özel otomobille belli bir bölgeye girmek isteyen vatandaşlardan ücret alınacak. Sistemin ilk pilot uygulaması ise Eminönü’nde başlayacak. SKUP kapsamında İstanbullular mahallelerdeki özel otoparkları kullanacak. Araçlarını kendi mahallelerine park eden kullanıcılar ise daha düşük park ücreti ödeyecek.

SKUP neyi hedefliyor?

Sürdürülebilir bir ulaşım mottosuyla hayata geçirilecek olan plan, 2030 yılında İstanbul trafiğinin zirve yaptığı saatleri yüzde 10,1 azaltmayı hedefliyor. Bu hedef 2040 yılında yüzde 12,8.

İBB Başkanı İmamoğlu yaptığı açıklamada,

‘Bu uyguama Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kentsel ulaşım planı. SKUP sayesinde İstanbul’un Eminönü gibi merkezi bölgelerinde otomobil kullanımını ve hava kirliliğini azaltacağız. Bunun yerine deniz ulaşım ağını ve otobüs öncelikli yolların uygulamasını hayata geçireceğiz’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir