ÖTV Düzenlemesi Tüm Araçlara Gelecek Mi? Fiyatı Düşen Otomobiller

Elektrikli araçlarda ÖTV düzenlemesi yapıldı. Düzenlemeyle yüzde 10 ÖTV oranına tabi olan araçlar için matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Milliyet’te yer alan habere göre bu düzenlemeyle bazı modellerde fiyat düşüşleri bekleniyor.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, kaç aracı yüzde 10 ÖTV dilimine girdiğini açıkladı. Ertemel, “Alınan yeni karara göre motor gücü 160KW’yı aşmayan elektrikli otomobillerde %10’luk matrah diliminin üst limiti %16 artırılarak 1.450.000 TL’ye çıkarıldı. 160KW üzeri araçlarda ise ÖTV matrahında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ülkemizde satışa sunulan 16 otomobil markasının 29 elektrikli modeli %10’luk ÖTV baremi içerisinde bulunuyor” dedi.

HANGİ ARAÇLARDA FİYATLAR DÜŞECEK?

“Öncelikle vergi matrah artırımının basit tanımını yapmakta fayda var. Zira kamuoyunda zaman zaman matrah arttırımı, vergi zammı olarak yorumlanabiliyor. Aracın Vergi öncesi fiyatı belirlenen hangi baremin içerisinde ise o barem oranında vergi uygulanıyor.

Baremin üst limit rakamını yükseltmek üst kademedeki araçları bir alta düşürdüğünden, bazı araçlar için vergi üzerinden yapılacak indirim anlamına da gelebiliyor. %10’luk baremin üst limitinin artırılmasıyla bir üst baremde bulunan Hyundai Ioniq 5 4X2 125KW ve Mercedes EQA 4X2 modelleri %10’luk dilime düşmüş oldu.

Bu iki modelde önümüzdeki hafta içerisinde vergi matrah artırımı kaynaklı %15-20 civarı fiyat düşüşleri görebiliriz.”

EN DÜŞÜK ELEKTRİKLİ OTOMOBİL FİYATI NE KADAR?

“Ülkemizde satışa sunulan elektrikli otomobil fiyatları yaklaşık 950.000TL’den başlıyor ve genel olarak Crossover, SUV ve Hatchback otomobillerden oluşuyor.”

DİĞER ARAÇLARA ÖTV DÜZENLEMESİ GELECEK Mİ?

2023 yılı için ek bütçe ile hedeflenen ÖTV geliri 10. ay itibarıyla neredeyse tutmuş durumda. Elektrikli otomobillerin piyasadaki oranı hızla artmasıyla bu alanda güncelleme ihtiyacı görülerek bir matrah artırımına gidildi. Ancak içten yanmalı araçlarda gerek piyasamızdaki düşük talep, gerekse hedeflenen ÖTV rakamlarına ulaşılması sebebiyle kısa vadede bir değişiklik beklemiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir