İsrail inkarı: Gazze’de gıda sıkıntısı yok

AA

Bombardıman altındaki Gazze’de yaşanan açlık ve kıtlık, İsrail tarafından inkar edildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Şeridi’nde sıkıntısı olmadığı öne sürüldü.

Bir ordu yetkilisi, bölgeye giren yardımların dağıtılamamasından insani yardım kuruluşlarının sorumlu olduğunu iddia etti.

İsrail ordusuna bağlı Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktivitelerini Koordinasyon Birimi (COGAT), İsrail’in Gazze’ye giren yardımları denetlediği Kerem Şalom (Kerem Ebu Salim) Sınır Kapısı’ndaki duruma ilişkin bilgi verildiği bir basın turu gerçekleştirdi.

İsrail iddiası: Durumu iyileştirmeye çalışıyoruz

COGAT Koordinasyon Yönetiminden Albay Moshe Tetro, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in ABD ile vardığı anlaşma gereği Kerem Şalom Sınır Kapısı’ndan 80 ve İsrail-Mısır sınırındaki Nitzan Sınır Kapısı’ndan 120 olmak üzere günlük toplam 200 tır insani yardımın Gazze’ye gönderildiğini savundu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki insani durumu iyileştirmeye çalıştığını ileri süren Tetro, 21 Ekim’den itibaren gıda, temiz su ve tıbbi malzeme yüklü 5 bin 400 tırdan fazla insani yardımın Gazze Şeridi’ne girdiğini iddia etti.

Tetro, İsrail’in “Gazze’ye gönderilen yardım kapasitesini” artırabileceğini ancak “asıl zorluğun uluslararası yardım kuruluşlarının buna erişimi” olduğunu savundu.

“Gazze’de gıda eksikliği yok”

Gazze’ye Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla günlük 4 tanker akaryakıt, 2 tanker mutfaklık doğalgaz girdiğini ve İsrail’in Gazze içindeki bazı altyapıyı inşa ettiğini öne süren Tetro, şu ifadeleri kullandı:

Gazze Şeridi’ndeki gıda stoku yeterli. Gazze’de gıda eksikliği yok. Uluslararası kuruluşlar her gün Gazze’ye gıda getiriyor. Bugüne kadar toplamda 2 bin 500 tır yaklaşık 50 bin ton gıda Gazze’ye getirildi.

“Biz sadece Hamas’ı hedef alıyoruz”

İsrail ordusunun Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’nın Gazze tarafına dün silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) düzenlediği saldırıda Filistin tarafı sorumlusunun öldürülmesi de basın toplantısında gündeme geldi.

Tetro, İsrail ordusunun bölgede silahlı Hamas unsurları gördüğü için buraya saldırı düzenlediğini savundu.

Dünkü İsrail saldırısında ölen Filistin sınır koordinatörü Gassan Gabin’in yardımların organizasyonu için burada bulunduğu bildirilmişti.

Mısırlı kamyoncular öfkeli

Tetro, “İsrail’in, Gazze’ye giren insani yardımı artırmak için çalıştığını ve uluslararası yardım kuruluşlarıyla birlikte giren yardımların tüm Gazze Şeridi’ne dağıtıldığını” iddia etti.

Kerem Şalom Sınır Kapısı’na yardımları getiren tırlar İsrail’in denetimi için teftiş ediliyor. Mısırlı kamyon şoförleri tırların brandalarını söküyor ve İsrail’e ait forkliftler buradaki paletleri denetim için tırlardan indiriyor.

Mısırlı bir kamyon şoförü, tırlarda sadece Mısır’dan getirdikleri unun bulunduğunu, Gazze’de kadın, çocuk demeden insanların öldürülmesi ve evsiz kalması karşısında kızgın olduklarını söyledi.

BM Dünya Gıda Programı (WFP), Gazze’de 570 binden fazla kişinin felaket düzeyinde açlıkla karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

Buna karşın, uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, BM Dünya Gıda Programı’nın Gazze’deki açlık oranlarına ilişkin paylaştığı verilere tepki göstererek, Gazze halkının yaklaşık yüzde 25’inin değil, nüfusun yüzde 90’ından fazlasının aşırı açlık çektiğini açıklamıştı.

BM çatısı altındaki çok sayıda kurum da İsrail ordusunun saldırıları, yakıt eksikliği ve bölgedeki çatışmalar nedeniyle insani yardımların dağıtılamadığı uyarısı yapmış ve bir an önce ateşkes sağlanması çağrısında bulunmuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir