Haftanin’de SİHA’lı nokta mağara operasyonu: 10 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, terörle mücadeleye ilişkin bilgiler verildi. Buna göre, son bir haftada gerçekleştirilen terör operasyonlarında 49 terörist etkisiz hale getirildi. Bu yıl etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 1976 oldu.

24 Kasım’da Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik gerçekleştirilen hava harekatları ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 17 hedef etkisiz hale getirildi.

10 TERÖRİST SİHA İLE İMHA EDİLDİ

29 Kasım’da Irak’ın kuzeyinde Sinath-Haftanin bölgesinde bir yeraltı sığınağında tespit edilen 10 terörist SİHA atışı ve müteakiben icra edilen hava harekatıyla etkisiz hale getirildi.

Terör inlerine tek tek girmeyi sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri kapsamında son olarak çok sayıda odası bulunan bir mağara ele geçirdi.

Pençe-Kilit Harekatı’nda bugüne kadar 647 terörist etkisiz hale getiridi. Değişik çaplarda toplam 1.391 silah ve 780.057 mühimmat ele geçirildi.

2.515 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edildi ve 812 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirildi.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Hudutlardan son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 220 şahıs yakalandı. Bu şahıslardan 4’ü FETÖ olmak üzere 5’i terör örgütü mensubu.

2.391 ŞAHIS İSE HUDUDU GEÇEMEDEN ENGELLENDİ

Yıl içerisinde hudutlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 12.687’ye yükseldi.

Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 194.157 oldu.

Ayrıca, icra edilen operasyonlarda 10 kilo geçtiğimiz hafta içerisinde olmak üzere 01 Ocak’tan itibaren 15 bin 313 kilo uyuşturucu ele geçirildi. 

 MSB KAYNAKLARINDAN ‘EUROFİGHTER’ AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Türkiye’nin savaş uçağı tedariki için son versiyon toplam 40 Eurofighter uçak demin edileceğini, Bakan Güler ve İngiliz mevkidaşı arasındaki son görüşmede bu konunun ele alındığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, İngiltere’den talep edilen Eurofighter uçaklarıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, ilk etapta 20 adet, daha sonra da 20 adet olmak üzere toplam 40 adet son versiyon Eurofighter uçak temin edilmek istendiği hatırlatıldı.

Milli Savuma Bakanı Yaşar Güler’in İngiliz mevkidaşı ile yaptığı son görüşmede bu konunun ele alındığını belirten kaynaklar, İngilizlerin uçak satışı konusunda Almanların ikna edilmesine yardım edeceklerine ilişkin sözlerini tekrar ettiklerini ifade etti.

Bakanlık kaynakları, Eurofighter uçaklarının temini konusunun yanı sıra KAAN’ın yakında ilk uçuşu gerçekleştirerek TSK’nın envanterine girmesi için büyük bir hızla çalışıldığını hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir