Çalışan Ne Kadar Zam İstiyor? Türk-İş’ten İlk Asgari Ücret Açıklaması: “Her Şeye Zam Geliyor”

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, aralık ayında başlayacak asgari ücret teklifine yönelik ilk açıklamasını yaptı.

Türk-İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay, Soma Maden Faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin bulunduğu maden şehitliğine yaptığı ziyarette, 2024 yılı asgari ücret görüşmelerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Atalay, DİSK’in geçen hafta İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş yapmasına neden olan vergi dilimine yönelik, yüzde 27’lik vergi dilimine önceden 6 ayda girilirken artık 4 ayda girildiğini hatırlattı.

Esas problemin vergiyle ilgili düzenleme olduğunu söyleyen Atalay, asgari ücretin son 2 senedir yılda 2 kez görüşüldüğünü ve sebebinin de enflasyon olduğunu iletti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aralık ayında başlayacak görüşmelerinde işçilerin de masaya oturacağını söyleyen Türk-İş Başkanı, ‘Bu yıl sendikacı olmayacak, işçiler nasıl geçinemediklerini anlatacaklar’ derken, asgari ücret zammı için konuşmanın erken olduğunu belirtti .

“Asgari ücretle birlikte her şeye zam geliyor.”

‘Asgari ücretle maalesef ülkemizde et, süt, kira her şey her yere zam geliyor’ diyen Atalay, bugün konuşulacak asgari ücretin 1 Şubat 2024’te alınacağını maaşa daha 2,5 ay bir zaman olduğunu hatırlatarak, ‘Zamanında konuşmak lazım’ dedi.

“Soma’da içimize sinen bir karar çıkmadı.”

Atalay, ziyaret ettiği Soma Maden Şehitliği’nde ‘Asgari ücret konusundan önce biz bugün Soma’dayız. 6 ay sonra 301 tane madencimizin 10. senesi oluyor. Aradan 10 sene geçti. Halen mahkemelerle ilgili insanların içine su serpecek bir karar çıkmadı’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir