Borsada artçı şok! Alaton kardeşler yine sattı, hisse çöktü

Son bir ayda 400 bine yakın yatırımcı Borsa İstanbul’dan (BİST) göç ederken, patronların hisse satmak için adeta kuyruğa girmesi küçük yatırımcıları daha da telaşlandırdı.

BİST’te DAP Yapı, SASA Polyester, PENTA Teknoloji, Hektaş, Kontrolmatik, Ensari Deri ve SANİCA Isı ile hızlanan hisse satışlarının etkisi ile endeks inişe geçti.

BİST’in lokomotif hisse senetlerinden Alarko Holding’de (ALARK) olup bitenler ise, piyasalar için artçı şoka dönüştü. Alarko Holding’in üç büyük hissedarı iki ay geçmeden yeniden yüksek meblağlı hisse satıyor.

ALATON KARDEŞLER YİNE HİSSE SATIYOR

Alarko Holding yönetim kurulu üyesi Leyla Alaton, 6 milyon 14 bin lot hisse satışı için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) müracaat etti.

Alaton şahsî portföyünde bulunan ve Borsa’da işlem görmeyen nitelikteki 6 milyon 525 bin adet ALARK paylarını elden çıkaracak. Elde edilecek kazanç Alarko Holding dışındaki yatırımın kredi ödemelerinde kullanılacak.

Leyla Alaton’un satış beyannamesinin hemen akabinde bir başka hissedar daha satış beyanında bulundu. Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Vedat Alaton şahsî portföyünde bulunan 4 milyon 350 bin lot hisseyi satacak.

2001 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden işadamı Uzeyir Garih’in kızı Dalia Garih sahibi olduğu hisselerden 4 milyon 350 bin lotu satışa çıkardı.

Alarko’nun üç büyük ortağından peş peşe gelen satış ilamı sebebiyle ALARK hisse senedi yaklaşık yüzde 6 değer kaybederek, 93,80 Türk Lirası’na geriledi.

Hisse son üç aydır 137 TL zirvesinden bu yana yüzde 40’a yakın eridi.

EYLÜL AYINDA 6,1 MİLYON LİRA TUTARINDA HİSSE ELDEN ÇIKARILDI

Leyla Alaton, 20 Eylül’de 6 milyon 144 bin 685 nominal tutarlı Alarko Holding A.Ş. payını hisse başına 117,40 TL’den sattı. Leyla Alaton’un Alarko Holding A.Ş. sermayesindeki payı yüzde 16,27.

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat Aksel Alaton da aynı tarihte aynı tutarda (6 milyon 144 bin 685 TL) hisse sattı.

Vedat Aksel Alaton’un şirket sermayesindeki payı yüzde 15,27.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir