RTÜK’ten ‘Hudutsuz Sevda’ ve ‘Sakla Beni’ dizilerine ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), izleme raporları doğrultusunda, kadına yönelik şiddet sahneleri iddiasıyla ‘Hudutsuz Sevda’ ve ‘gayri ahlaki diyalogları’ bulunduğu iddiasıyla ‘Sakla Beni’ dizilerine idari para cezası uyguladı.

Dizilerdeki şiddet sahneleri değerlendirilen görüşmelerde ‘Hudutsuz Sevda’ isimli diziye ilişkin hazırlanan izleme raporunda, kadına yönelik şiddet sahneleri nedeniyle yayıncı FOX hakkında idari para cezası müeyyidesi kararı alındı.

‘SAKLA BENİ’YE ÜST SINIRDAN PARA CEZASI

Kurul gündeminde ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tepki gösterdiği ‘Sakla Beni’ dizisi vardı. Star ekranlarında yayınlanan dizide çocuk karakterlerin arasında geçen diyaloglar, yasa ihlali olarak değerlendirildi. RTÜK, yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

SHOW TV VE HALK TV’YE DE CEZA

“Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” isimli gündüz kuşağı programında bir cinayetin ele alınması sırasında yayınlanmaması gereken görüntülerin ekrana yansıtılması nedeniyle Show Tv’ye üst sınırdan idari para cezası verildi.

Halk TV’de yayınlanan “Nasıl Olacak” adlı yapımda ise ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı terör örgütlerini kolladığı şeklinde açıklamalar yapıldığı’ belirtilerek, yayıncı kanal hakkında üst sınırdan idari para cezası yaptırımı kararı verdi.

RTÜK BAŞKANI ŞAHİN: DAHA SIKI DENETİMLER YAPACAĞIZ

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, dizi ve filmlerle ilgili kurumlar ve izleyicilerden gelen bildirimlerin arttığını söyledi.

RTÜK olarak diziler konusunda yaptırımı geri planda tutmaktan vazgeçtiklerini söyleyen Şahin şu ifadeleri kullandı:

“Yayıncılık ilkelerini ihlal eden dizileri yayınlayanlara taviz vermeyeceğiz. Çünkü özellikle çocuk ve gençlerimizi olumsuz etkileyen içerikler tahammül sınırlarını çok aştı. Artık daha sıkı denetimler yapacağız. Üzülerek söylüyorum bilhassa dizi filmlerle alakalı ikili diyalog sürecini tercih etmeden yaptırım gücümüzü ön planda tutacağız. İyi niyetli ikazlarımızın karşılık bulmadığını maalesef gördük. İzleme ve değerlendirme dairemize talimatı verdim. Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak. Yanlışta ısrar eden, şiddeti kanıksatıcı içerikler üreten, milli güvenliği tehdit eden yayınlara asla ve asla izin veremeyiz. Bundan sonra izleme raporlarımızı sıklıkla Üst Kurul gündemine taşımakta kararlıyız. Her beyanımda dediğim gibi kırmızı çizgilerimiz açık. Dizi filmlerle ilgili bundan sonra uyarı gereği duymadan yasadan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağız. Dizilerdeki kadın ve çocuk istismarı görüntüleri çizgiyi çok ama çok aştı. Yepyeni bir döneme giriyoruz. Tüm yapımcılarımızın toplumsal hassasiyetlere ve RTÜK kurullarına uygun olarak daha dikkatli olmaları kendi hayırlarına olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir