Kılıçdaroğlu resmen aday

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde Cumhurbaşkanı adayı göstermek konusunda grup kararı alan CHP ve İYİ Parti, dün Millet İttifakı’nı oluşturan diğer partilerden temsilcilerin de katılımıyla Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) giderek gerekli başvuruyu yaptı. Böylece Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın resmen Cumhurbaşkanı adayı oldu.

Millet İttifakı temsilcilerinden oluşan heyet, Kılıçdaroğlu’nun adaylık başvurusuna ilişkin evrakı YSK Başkanı Ahmet Yener’e makamında teslim etti.

YSK’ya giden heyette CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, DEVA’dan Medeni Yılmaz, Demokrat Parti’den Cemal Enginyurt, Gelecek Partisi’nden Selçuk Özdağ ve Ayhan Sefer Üstün, İYİ Parti’den Müsavat Dervişoğlu ve Saadet Partisi’nden Bülent Kaya yer aldı.

Özkoç, başvurunun ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Millet İttifakı’nın sayın üyeleriyle birlikte YSK’ya geldik. Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık başvurusunu gerçekleştirdik” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da, “Millet İttifakı’nın bileşenleri, siyasi partilerin temsilcileriyle birlikte 13. Cumhurbaşkanı adayı olarak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu İYİ Parti TBMM Grubu olarak YSK Başkanlığı’na bildirdik, müracaatımız kabul edildi. Sayın Kılıçdaroğlu, bugün itibarıyla 13. Cumhurbaşkanı adayımızdır, Allah nasip ederse 15 Mayıs sabahı da bu ülkenin 13. Cumhurbaşkanı olacaktır” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir