Dikkat: Borsalara Stablecoin Yığılırken, Borsalardan BTC Çekiliyor!

Kripto para piyasası yeni bir koşu için zemin yokluyor. Lider kripto para Bitcoin, yeşil bölgede ilerleyerek 37 bin dolar sınırına geldi. Bir kaç istisna dışında çoğu altcoin de yükseliş momentumuna sahip. Bu arada bir Türk on-chain analisti, borsalara stablecoin yığıldığını ifade ediyor. Diğer yanda ise CryptoQuant verileri borsalardaki Bitcoin arzının azaldığını gösteriyor. Peki bunlar ne anlama geliyor.

Kripto borsalarına stablecoin yığılıyor, piyasayı nasıl etkiler?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasa hafta sonuna karamsar bir modda girdi. Bununla birlikte, bugün bunu üzerinden atmaya çalışıyor. Güçlü performanslarıyla dikkatleri çeken Solana ve Avalanche gibi altcoin’ler bir geri çekilmenin ardından yeniden yükselişe geçti. Bu gelişmelerin ortasında X’te geniş bir takip kitlesine sahip olan on-chain veri analisti Kriptolik’e göre dün geceden bu yana borsalara stablecoin transferleri gerçekleştiriliyor. Kriptolik, bu gelişmeyi bir CryptoQuant grafiğiyle paylaşıyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Gece yarısından beri spot kripto borsalarına stablecoin girişi oluyor. Spota giren stablecoin’ler yeniden soğuk cüzdanlara yada türev borsalara çekilmediği sürece sadece alım yönlü kullanılır. Bu verinin devamlılığı gelirse daha güzel olur. Girişler çok çok yüksek olmasa da spot borsalarda stablecoin birikiminin olması şimdilik umut vadediyor.

Kemerlerinizi bağlayın: Bitcoin borsa rezervleri düşüyor!

Borsalara stablecoin akışının tersine Bitcoin arzında azalış var. Bitcoin (BTC) borsa rezervleri için 10 yıllık bir tarihsel eğilim değişti. Son üç yılda, yatırımcılar kripto para borsalarına yatırdıklarından daha fazla Bitcoin çekiyor. Bir borsaya yatırılan BTC’nin her an satış baskısına dönüşebileceğini anlamak önemli. Bu spekülatif arz, gelen spekülatif talebi nötralize ederek BTC fiyat hareketini olumsuz etkileyebilecek yakın bir satış tehdidine yol açıyor. Dahası, holder’lar coinlerini bir borsaya yatırdığında, bu genellikle satış niyetinin göstergesidir. Öte yandan, self-custody bir Bitcoin cüzdanına para çekmek bunun tam tersini işaret eder. Yani: “HODL” niyetini.

Özellikle, 2013’ten 2020’ye kadar Bitcoin borsa rezervleri, yatırımcıların ve madencilerin trade yapmak veya satmak için giderek daha fazla BTC yatırmasıyla sürekli olarak arttı. Bununla birlikte, CryptoQuant’ın bir grafiği, 2020’nin sonundan bu yana meydana gelen trend değişimini gösteriyor.

Bitcoin Borsa rezervi – Tüm borsalar. Kaynak: CryptoQuant

Borsa rezervlerinde kaç Bitcoin var?

Bu yazı sırasında, borsa rezervlerinde yaklaşık 2,04 milyon BTC (73,3 milyar dolar) var. Bu sayı hala Bitcoin’in mevcut dolaşımdaki arzının %10’undan fazlasını temsil ediyor. Bu da yüksek ağırlıklı spekülatif bir arz. Bununla birlikte, Bitcoin borsa rezervlerinin 2020 yılında borsalar tarafından tutulan yaklaşık 3 milyon BTC’lik en yüksek seviyelerinden bu yana %32 oranında azaldığı anlamına da geliyor.

Tarihsel olarak en yüksek spekülatif arz miktarlarından birine sahip olsa bile BTC, lider kripto para birimine yönelik önemli ölçüde daha yüksek spekülatif talep nedeniyle 2021’de tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşmayı başardı. İlginç bir şekilde, borsa rezervlerindeki Bitcoin miktarı ne kadar düşük olursa, iki yıl öncesine benzer bir boğa piyasasını tetiklemek için gereken talep de o kadar düşük olacak. Ayrıca, 2022’de FTX’te olduğu gibi saklama felaketlerine maruz kalma riskinin de azalması anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir