Cevap ve düzeltme

Odatv Haber Sitesi’nin 21 Eylül 2023 tarihli “Her yerden çıkıyor… ‘Konsolostan’ milyonluk vurgun” başlıklı, 3 Ekim 2023 tarihli “Konsolos suç örgütüne üye çıktı” başlıklı, 15 Ekim 2023 tarihli “KRT – dolandırıcı arkasına saklanma Tuncay Özkan… Kumpasın hesabını vereceksin” başlıklı ve 23 Ekim 2023 tarihli “Odatv’yi karalamaya çalıştı… Konsolos kaçışa hazırlanıyor” başlıklı verilen haberlerde, müvekkil İbrahim Dönetaş’ın; Ofisine astığı “Konsolosluk” tabelası nedeniyle Makedonya Fahri Konsolosu olarak bilindiği, görevi süresinin bitmesine rağmen Konsolosluk tabelası asıp vatandaşık işlemleri yürüttüğü, bu nedenle birçok kişiyi vatandaşlık için mağdur ettiği, İzmir Güvenlik Şube’nin gerçekleştirmiş olduğu baskın neticesinde konsolosluk tabelasının indirildiği, zor durumda olduğunu belirterek ticari iş yapma bahanesiyle Ziraat Bankası’ndan 3 milyon TL kredi çektiği ancak 1 milyon TL mal alımı yaptığı, devlet bankasını kapatmak için harekete geçtiği, hakkında resmi belgede sahtecilik, suç örgütüne üye olma ve 4708 sayılı kanuna muhalefet olma suçları nedeniyle ceza yargılamasının devam ettiği, eser sahibi Gamze İşler’i gece gündüz aradığı, hakkında yayınlanan tüm haberlerin doğru olduğunu söylediği, ve eser sahibi Gamze İşler’e ticari itibarı ve ailesinin huzur ve mutluluğu için haberleri kaldırması için ısrar ettiği, ancak eser sahibi Gamze İşler’in para ile satın alınamayacağını anlaması üzerine savcılığa şikayet ederek haberlerin önünü kesebileceğini sandığı, başka haber sitelerinde yaptığı açıklamalarda eser sahibi Gamze İşler’in önceki yayınlanan haberlerin kaldırılması karşılığında 5 milyon TL istendiği yönünde iftirada bulunduğu, yanında çalışan personellere mobbing uyguladığı ve emekçi çalışanlarının dahi hak ettiklerinden daha az şekilde kıdem tazminatlarını taksitle ödediği, mal varlıklarını hızlı bir şekilde elden çıkardığı, yakın çevresinin Almanya’daki oğlunun yanına kaçacağını iddia ettiği, taciz olayı nedeniyle Deva Partisi’nden atıldığı yönünde gerçeklerle bağdaşmayan ifadelere yer verilmiştir.

Haberde yer verildiği şekilde müvekkil İbrahim Dönertaş’ın ve yetkilisi olduğu firmanın usulsüz eylem ve faaliyetlerde bulunmamaktadır. Müvekkil, Balkanlar, Tekirdağ, Kırklareli illerinde ve özellikle de İzmir illerinde ticari faaliyetler nedeniyle tanınmış bir iş insanı olmasının yanı sıra uzun yıllardır siyasette aktif olarak rol almış olması nedeniyle tanınmış bir kimsedir.

Müvekkilin Çimbeton Hazırbeton San. ve Tic. ile müvekkilin yetkilisi olduğu şirket arasında yıllardan beri süregelen bir ticari ilişki bulunmaktadır. Bu ticaret ilişkisi kapsamında Çimbeton A.Ş.’den müvekkilimin yetkilisi olduğu şirket tarafından mal ve hizmet satın alınmaktadır. Çimbeton ile yapılan ticari anlaşma gereği önceden Çimbeton A.Ş.’ne ödeme yapılır, müvekkilin yetkilisi olduğu firma mal satın aldıkça, alınan betonun bedeli başta ödenen miktardan düşülür. Müvekkilin yetkilisi olduğu firma çimento satımı konusunda bir şirketle anlaşmıştır. Bunun üzerine müvekkilin firmasına mal temini yapan tedarikçi Çimbeton A.Ş.’ne 2023 yılı nisan ayında Dönertaş İnş. Turz. İnş. San. Ve. Tic. İth. İhr. Ltd. Şti.’nin Ziraat Bankası hesabı ile 2.999.744,49 TL ödeme yapılmıştır. Müvekkilin yetkilisi olduğu şirket ile anlaşma yaptığı firma almayı planladığı kadar mal alamaması akabinde, kısa vadede Çimbeton A.Ş.’den mal ve hizmet alımı yapılamayacağından kalan bakiye olan 2.174.169,75 TL müvekkilin yetkilisi olduğu şirketin banka hesabına iade edilmiştir. Bu bakımdan müvekkilin kendi şahsi hesabına para aktarıldığı yönündeki haberin doğruluğu söz konusu değildir.

2000’li yıllarda Müvekkil ve pek çok iş insanının hakkında resmi belgede sahtecilik, suç örgütüne üye olma ve 4708 sayılı kanuna muhalefet olma suçları nedeniyle ceza yargılaması yapılmıştır. Ceza yargılaması sonucunda müvekkilin atılı suçlamalara ilişkin hiçbir ilgisinin olmamasının ispatı üzerine beraat kararı verilmiştir. Müvekkilin beraati ile sonuçlanan dava dosyaları, müvekkili töhmet altında bırakma amacıyla müvekkil hakkında atılı suçlarla ilgili yargılamanın devam ediyormuş gibi çarpıtılarak, yanlış ve yanıltıcı ifadelere yer verilmiştir.

Bununla beraber müvekkil, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı tarafından Makedonya Fahri Konsolosu olarak görevlendirilmiştir. Müvekkilin fahri konsolosluk görevinin süresi dolduktan sonra, müvekkil tarafından “Konsolosluk” unvanı adı altında hiçbir işlem yapılmamış, faaliyet yürütülmemiştir. Kaldı ki Fahri Konsolosluk görevi vize ve vatandaşlık verme yetkisi bulunmayan bir görevdir.

Müvekkilin bir iş adamı olduğu ve mal varlıkları hakkında tasarruf hakkına sahip olduğu gözetildiğinde işçi-işveren arasında gerçekleşen kişisel veri niteliğindeki sözleşmelerin, taşınmaz mal alım-satımlarının tamamen niyet okuyuculuğu şeklinde müvekkilimin sahip olduğu konum ve pozisyonundan dolayı yaptığı tasarrufları mesnetsiz bir şekilde suç kalıbına oturtmaya çalışarak emek sömürüsü ve yurt dışına kaçma girişimi olduğu şekilde haber edilmesi gazetecilik meslek etiğine, haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne aykırıdır.

Müvekkile karşı taciz iddialarını asla kabul etmediğimizi belirtmekle beraber müvekkilin hakkında doğruluğu araştırılmaksızın, topluma hedef gösterilerek, taciz suçunda bulunduğuna kadar varacak şekilde haberler yayınlanması, basın anlayışına aykırıdır.

Müvekkil 03.10.2023 tarihinde Odatv haber sitesinde ve eser sahibi Gamze İşler’in sosyal ağ hesabında yayınlanan haberler üzerine eser sahibi hakkında 03.10.2023 tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur. Odatv Haber Sitesi İzmir Haber Müdürü ve eser sahibi Gamze İşler hakkında, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı makamınca atılı suçlardan yargılamasının yapılması ve cezalandırılması adına iddianame düzenlenmiştir.

Haberde yer verilen tüm ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir